"Gazetekeyfi ; gazeteler ve haberlere açılan pencere..."

Olmazsa Olmaz

Gerekli
Programlar

Yabancı
Gazeteler

Yabancı
Kaynaklar

KKTC
Yurtdışı

Konulu
Gazeteler


Haber Gazete Keyfi'nde okunur. Türkiye ve Dünya'dan haberler, en güncel siyaset, yaşam, sağlık haberleri, son dakika haber ve gelişmeler, ilginç haber başlıkları burada!

Hukuk Konuları

#

Medeni Kanunumuz’a göre evlenmeyle eşler arasında evlilik birliği kurulmuş olur. Boşanma nedenleri de yine Medeni Kanun’da 616 ve devamı maddelerinde sayılmıştır. Kanuna göre ; zina, hayata kast, pek kötü veya onur kırıcı davranış, suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme , terk , akıl hastalığı, evlilik birliğinin sarsılması boşanma nedenleridir. Bu maddelerin her biri kendi içerisinde detaylandırılabilecek kadar kapsamlıdır. Çekişmeli boşanma davalarında bu sebeplerden birine veya birkaçına dayanarak dava açılması mümkündür. Ayrıca, boşanma sebeplerinden her hangi biriyle açılmış bulunan davanın reddine karar verilmesi ve bu kararın kesinleşmesinden başlayarak üç yıl geçmesi hâlinde, her ne sebeple olursa olsun ortak hayat yeniden kurulamamışsa yani taraflar aynı evi paylaşmamış, birlikte bir hayat sürmemişlerse evlilik birliği temelden sarsılmış sayılır ve eşlerden birinin istemi üzerine boşanmaya karar verilir. Burada dikkat edilmesi gereken, davayı reddeden mahkemeden kararın tebliğ alınması ve karşı tarafa tebliğinin unutulmamasıdır. Uygulamada red kararı aldıktan üç yıl sonra tarafımıza bu nedenle boşanma için başvurulduğu ve dosya incelendiğinde kararın tebliğe çıkarılmadığı, dolayısı ile kararın kesinleşmediği için bu sürenin henüz başlamadığı sık karşılaştığımız bir örnektir. Yine Kanun’a göre; boşanma davası açmaya hakkı olan eş, dilerse boşanma, dilerse ayrılık isteyebilir.

Bugün yine Kanun kapsamında; tarafların boşanma, maddi, manevi diğer hususlarda anlaşmaları halinde başvurulan bir yol olan ve uygulamada anlaşmalı boşanma olarak anılan dava türünden ve anlaşma metninde dikkat edilmesi gereken hususlardan bahsedeceğiz.

Anlaşmalı olarak boşanmanın sağlanabilmesi için Kanun koyucu tarafından öncelikle, evlilik birliğinin en az bir yıl sürmesi şartı aranmaktadır. Bu durumda evlilik birliği bir yılı doldurmamış çiftlerin yukarıdaki nedenlerden birine dayanarak dava açmaları gerekecektir.


Kanun’un açık hükmü gereği; açılan anlaşmalı boşanma davasında hakimin boşanma kararı verebilmesi için, tarafları bizzat dinleyerek iradelerinin serbestçe açıklandığına kanaat getirmesi ve boşanmanın malî sonuçları ile çocukların durumu hususunda taraflarca kabul edilecek düzenlemeyi uygun bulması şarttır. Burada sıkça sorulan bir soruya cevap vermek uygun olacaktır ki; çekişmeli boşanma davaların da tarafların avukatları aracılığı ile davayı takipleri mümkün iken, anlaşmalı olarak boşanmak isteyen tarafların avukatları olsa dahi bizzat duruşmaya katılmaları gerekmektedir. Uygulamada tarafların duruşma öncesi anlaşmalarını bir protokol halinde sunulmaktadır. Boşanmanın sağlanması için hakimin yine bu hususları uygun bulması gerekli olup, hakim tarafların ve çocukların menfaatlerini göz önünde tutarak bu anlaşmada gerekli gördüğü değişiklikleri yapabilir. Bu değişikliklerin taraflarca da kabulü hâlinde boşanmaya karar verilir. Burada hakimin geniş bir takdir yetkisi vardır.

Boşanma davasının, eşlerden birinin yerleşim yeri veya davadan önce son defa altı aydan beri birlikte oturdukları yer mahkemesinde açılması gerekmektedir. Burada özellikle boşanma davalarında yapılan hatalardan birini belirtmekte fayda görüyorum; teknolojinin ilerlemesi ve bilgiye kolay ulaşım nedeni ile taraflar genellikle internet aracılığıyla ulaştıkları bir takım protokolleri kopyalayıp kendi protokollerini hazırlamakta ve kimi zaman bu durum boşanma sonrasında yeni uyuşmazlıklara hatta yeni davalara neden olmaktadır. İnternet doğru kullanıldığı halde bilgiye ulaşmayı kolaylaştırmaktaysa da ortaya çıkan bilgi kirliliği tartışmasızdır. Birçok hukuk forumunda hukuk ile ilgili hiçbir bilgi ve tecrübesi olmayan kişilerce yapılan yorumlar, verilen bilgiler ve hatta hazırlanan formatlara karşı dikkatli olunmalıdır. Her davanın ayrı özellikleri olduğu ve mutlaka hukuki işlemlerimizde bir hukukçuya danışılması gerektiği unutulmamalıdır.

Anlaşmalı boşanma davası açarken tarafların birlikte başvuruları zorunlu değildir. Bu husus yine sıkça sorulan sorular arasındadır. Taraflardan birinin davacı olarak bir boşanma dilekçesi hazırlaması, fikren ve ruhen anlaşamadıklarını bu nedenle davalı ile anlaşarak boşanmaya karar verdiklerini belirtmesi ve anlaşma şartlarını gösteren protokolü eklemeleri uygun bir yoldur. Hukuk Muhakemeleri Kanunu gereği davalı olan tarafa yapılacak tebligatlar ve cevap süreleri geçtiğinde duruşma günü verildiğinden, davayı açtıktan sonra süreci kısaltmak isteyen çiftlerden davalının gidip davanın görüleceği Mahkeme kaleminden tebligatı alması, davayı kabul etmesi ve duruşma günü ile ilgili Mahkeme kalemi ile görüşmeleri uygun olacaktır.

Uygulamada genel olarak boşanma davasına esas olması için hazırladığımız protokollerde, tarafların ev eşyalarının, ziynet eşyalarının ve diğer taşınır, taşınmaz mallarının paylaşımına, tarafların birbirlerinden maddi ve/veya manevi tazminat talepleri olup olmadığına, varsa miktarına, ödenme şekline, tarafların birbirlerinden nafaka talepleri olup olmadığına, varsa miktarlarına , müşterek çocuk veya çocuklar olması halinde velayetin ne şekilde düzenleneceğine, velayeti almayan tarafın çocuklarla ne zamanlar kişisel ilişki kuracağına yer verilmektedir. Yukarıda bahsettiğimiz gibi, hakimin bu konulardaki takdir hakkı saklıdır.

Tekrar etmekte yarar vardır ki; her dava, kendine özgüdür. Dava dilekçelerinin ve anlaşma metinlerinin o, evlilik birliğine özel hazırlanması ileride oluşması mümkün uyuşmazlıkların önüne geçilmesini sağlar.

Son bir bilgi olarak belirtmeliyim ki; tarafların duruşmada hakim karşısındaki beyanları esastır. Karşılıklı anlaşma metni imzalansa da, taraflar duruşmada bu metne uymaktan vazgeçebilirler. Bu husus da, dava dilekçesi ve anlaşma metninin uzman kişilerce hazırlanmasının bir diğer önemli nedenidir.

AYIPLI MAL ve TÜKETİCİ HAKLARI

İnternet
Medyası

Spor Siteleri

Şehir
Rehberi

Film Dizi
Gösteri

öteki sinema.com

Eğlence

Otomobil

İş- Kariyer

Müzik

Video

Yerel Gazete
ve Portallar

İMKB isim ve logosu "koruma marka belgesi" altında korunmakta olup izinsiz kullanılamaz, iktibas edilemez, değiştirilemez. İMKB ismi altında açıklanan tüm bilgilerin telif hakları tamamen İMKB'ye ait olup, tekrar yayınlanamaz. Sayfamızdaki finansal veriler 15 dakika gecikmelidir. Piyasa verileri Forex tarafından sağlanmaktadır.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.